Aktualności

plakat dzień seniora19Osoby w każdym wieku zapraszamy w niedzielę 20 października na Gminny Dzień Seniora do Centrum Integracji w Zielonkach przy ul. Galicyjskiej 17A. Zaczynamy o 15.00. W programie: występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Zielonkach, widowisko "Teatru po Latach" ze Świątnik Górnych, pokaz Tanecznego Klubu Seniora z NCK Kraków. Szczegóły również na plakacie, prosimy kliknąć miniaturę. Zachęcamy gorąco do przybycia!

autobusNa wniosek gminy Zielonki od 19 października 2019 r. (sobota) zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu linii aglomeracyjnych:   

linia 227 - zostanie wprowadzona zmiana rozkładu jazdy w dni powszednie, zakładająca uruchomienie czterech dodatkowych par kursów i zwiększenie częstotliwości kursowania w godzinach szczytu do 30 minut; rozkład jazdy ważny od 19.10 dostępny na stronie mpk: link,

linia 287 - zostanie wprowadzona korekta godzin odjazdów we wszystkie dni tygodnia; rozkład jazdy ważny od 19.10 dostępny na stronie mpk: link.

PUK LOGOPrzedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zielonkach Sp. z o.o. informuje, że w związku z czyszczeniem rurociągu tłocznego w dn. 18.10.2019 od godziny 8.00 do 15.00 zamknięta będzie ul. Królewska w Bibicach na odcinku od skrzyżowania z ul. Marmurową do  ul. Świętego Floriana od strony Woli Zachariaszowskiej.

Informacja o wyłożeniu do publicznego wglądu projektów zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze Gminy Zielonki do pobrania: tutaj.
Wprowadzone zmiany dotyczą wyłącznie tekstu planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących na terenie gminy Zielonki w zakresie obowiązkowych miejsc postojowych (w projekcie zmiany: 3 miejsca na lokal mieszkalny) oraz likwidacji odstępstw od zapisanych w planach zagospodarowania zasad kształtowania formy architektonicznej dla budynków o nowatorskich rozwiązaniach. Nie dotyczą poszerzeń terenów budowlanych. Uwagi nie dotyczące tych zmian będą  traktowane jako bezprzedmiotowe.

 

WymienKociol Malopolska mNa terenie gminy Zielonki do końca września 2019 r. wymieniono 322 piece z dofinansowaniem, w tym 304 piece w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Krakowskiej, z którego dofinansowanie wynosi maksymalnie 14 tys. zł. Umów na wymianę pieców podpisanych zostało więcej - 427, pozostałe 123 piece, na wymianę których mieszkańcy podpisali już umowy, są w trakcie wymiany (najpóźniej do I połowy 2020 roku mają czas na ich wymianę i rozliczenie się z dofinansowania). Dla porównania - w wyniku przeprowadzonej w 2018 r. inwentaryzacji na terenie gminy Zielonki stwierdzono 1110 pieców węglowych zasypowych nie spełniających norm niskoemisyjnych w ponad 7,5 tys. gospodarstwach domowych 

W ramach ZIT na dofinansowania na wymianę pieców dla mieszkańców gminy Zielonki wydano już 3 187 913,17 zł. - Tempo wymiany pieców przyśpieszyło – od maja do września 2019 r. wymieniono ich 88. Staramy się o dodatkowe środki na wymianę pieców w ramach programu ZIT, według tych samych zasad – informuje Anna Węgrzyn z referatu gospodarki komunalnej UGZ. 

Na terenie gminy Zielonki są też prowadzone – już od trzech sezonów grzewczych - kontrole pieców w domach prywatnych. W sezonie 2018/2019 przeprowadzono ich 214, wskutek czego pobrano 19 próbek popiołów do analizy. W 5 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, wobec czego gmina Zielonki skierowała wniosek do policji o ukaranie właścicieli domów, w każdym z przypadków policja nałożyła mandat w wysokości 500 zł. W pozostałych przypadkach nieprawidłowości nie stwierdzono, powodem dymienia było palenie słabej jakości węglem w bezklasowych piecach, co nie jest karalne. W kontrolowanych domach urzędnicy przypominali o założeniach uchwały antysmogowej, terminach obowiązkowej wymiany pieców, pouczali i zachęcali do wymiany pieca z dofinansowaniem, zostawiali materiały informacyjne. 

Informacje o dofinansowaniu na wymianę pieca można uzyskać TUTAJ oraz w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki, tel. 12 2850 850 w. 317.

Przypominamy, że w Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa, obowiązuje więc całkowity zakaz ogrzewania domów mułami, flotami węglowymi i węglem, który zawiera powyżej 15 proc. drobnego ziarna, jak też drewnem sezonowanym krócej niż dwa lata. Do końca 2022 roku wszystkie bezklasowe piece na węgiel oraz pierwszej i drugiej klasy muszą zostać wymienione. 

wyniki wybJP

W wyborach parlamentarnych na terenie gminy Zielonki frekwencja wyniosła 72,77 proc. Uprawnionych do głosowania było 16 620 osób. Poniżej przedstawiamy zbiorcze wyniki wyborów.

 Wyniki do Sejmu RP:

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe - 937 głosów; 7,80%
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 4414 głosów; 36,76%
Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1356 głosów; 11,29%
Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość - 977 głosów; 8,14%
Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 4127 głosów; 34,37%
Komitet Wyborczy Prawica - 38 głosów; 0,32%
Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - 158 głosów; 1,32%
Szczegółowe wyniki do Sejmu RP na stronie Państwowej Komisji Wyborczej:

 https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/wyniki/sejm/gm/120617

Wyniki do Senatu RP:

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej Janusz Lucjan Bargieł - 6653 głosów; 57,14%
KW Prawo i Sprawiedliwość Marek Pęk - 4990 głosów; 42,86%
Szczegółowe wyniki do Senatu RP na stronie Państwowej Komisji Wyborczej:

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/wyniki/senat/gm/120617

wybooryW wyborach parlamentarnych 13.10.2019 r. to w gminie Zielonki padła rekordowa w Małopolsce frekwencja wyborcza: 72,77 proc. Dla porównania w Krakowie było to 71,21 proc., w Małopolsce - 63,78 proc., w całym kraju 61,74 proc. Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie i obywatelską postawę! Najwyższą frekwencję w naszej gminie - aż 80,6 proc. - odnotowano w obwodzie nr 6, obejmującym leżące w miejscowości Zielonki sołectwo osiedle Łokietka oraz kilka ulic z sołectwa Zielonki. Do tego obwodu trafi, zgodnie z zapowiedzią wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, nagroda w wysokości 10 tys. zł na potrzeby sołectw (w podziale na sołectwa tworzące obwód).

Najlepszą frekwencję w gminie Zielonki odnotowano w obwodowych komisjach wyborczych: 

Czytaj więcej: Rekordowa frekwencja wyborcza w Małopolsce – w gminie Zielonki!

Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej poszukuje osoby na stanowisko Wychowawcy w Placówce Wsparcia Dziennego funkcjonującej w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach. Wszystkie niezbędne informacje w sprawie ogłoszenia zostały umieszczone na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach www.gopszielonki.naszops.pl
Termin składania ofert upływa w dniu 25 października 2019 r. o godz. 15.45.

Na podstawie §24, ust. 1a oraz §25, ust. 2 Statutu Sołectwa zwołuję zebranie wiejskie Sołectwa Dziekanowice w dniu 27 października 2019 roku (niedziela) o godz. 15:00. Zebranie odbędzie się w Domu Ludowym (budynek wielofunkcyjny) Dziekanowice, ul. Długa 126.
Porządek zebrania:

Czytaj więcej: Zebranie wiejskie Sołectwa Dziekanowice 27 października 2019 roku

13 października 2019 roku w gminie Zielonki odbyły się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Frekwencja wyniosła 72,77%, co oznacza, że na ogólną liczbę 16 620 uprawnionych do głosowania w wyborach wzięło udział 12 096 osób. Poszczególne Komitety Wyborcze i kandydaci na posłów do Sejmu otrzymali następujące poparcie na terenie Gminy Zielonki:

Czytaj więcej: Szczegółowe wyniki wyborów do Sejmu i Senatu RP na terenie Gminy Zielonki

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie informuje, że w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy, w nocy z 26 na 27 października 2019 r. (sb/nd) kurs linii 917 z godz. 2:17 z Górnej Wsi Pętli oraz kurs linii 937 z godz. 2:16 z Owczar Pętli zostaną wykonane tylko według czasu letniego.

DSC03551m14 października to Dzień Edukacji Narodowej, nazywany też Dniem Nauczyciela. Tradycyjnie w szkołach odbywały się uroczystości ślubowania pierwszoklasistów. Wójt  Bogusław Król podczas dzisiejszych spotkań z nauczycielami i uczniami, dziękował pedagogom za wspaniałą pracę, która zaowocowała tym, iż absolwenci szkół z gminy Zielonki ubiegłoroczny egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty napisali najlepiej w całej Małopolsce. Nagrodę Wójta Gminy Zielonki w uznaniu wyróżniającej się pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała Romana Chadysz-Michalska, emerytowana dyrektor szkoły w Woli Zachariaszowskiej.  

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej 

okladkaZapraszamy do lektury kolejnego wydania "Wiadomości Lokalnych Gminy Zielonki". Wśród tematów znalazły się gminne inwestycje m.in. piszemy o trwającej budowie szkoły i przedszkola w Przybysławicach, pracach remontowych w budynkach szkolnych, budowie kanalizacji, modernizacji dróg. Informujemy o postępach w wymianie pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Na pewno zainteresują Państwa informacje o przyznaniu przez rząd środków na budowę wiaduktu w Batowicach i dwóch dróg gminnych z Funduszu Dróg Samorządowych oraz ogłoszenie przetargu na oczekiwaną trasę wolbromską czyli zachodnią obwodnicę Zielonek. Piszemy o oświacie, w tym o wynikach egzaminów. Wracamy jeszcze do niezapomnianej, największej w naszej gminie imprezy, czerwcowego VI Rajdu Rowerowego po gminie Zielonki, relacjonujemy też wiele innych wydarzeń, które miały miejsce w minione wakacje.  Gazeta w wersji papierowej niedługo trafi do Państwa, już można czytać wersję elektroniczną.